Loading...

Żywność ekologiczna w przedszkolu i szkole.

Building a better food system for V4s youth
Building a better food system for V4s youth

Projekt „Building a better food system for V4’s youth“ to międzynarodowa inicjatywa realizowana w 2019 symultanicznie przez organizacje pozarządowe Państw Grupy Wyszechradzkiej (V4).
Projekt był współfinansowany z Funduszu Wyszehradzkiego utworzonego przez rządy V4, a jego celem jest budowa lepszego systemu żywieniowego dla młodzieży w Czechach, Polsce, Słowacji i Węgrzech. Projekt współrealizowały organizacje pozarządowe, które w swojej misji mają działania na rzecz poprawy jakości żywienia:
Czechy: Skutečně zdravá škola – www.skutecnezdravaskola.cz
Słowacja: Gastronomický spolok – www.gasoc.sk
Węgry: Élelmiszerklub Alapítvány – www.elelmiszerklub.hu
Polska: Stowarzyszenie Slow Food Warszawa – www.slowfood.waw.pl
W ramach projektu w sobotę, 16 marca 2019 odbyła się debata poświęcona poprawie systemu żywienia dzieci i młodzieży w kontekście programu „Posiłek w szkole“.
Miejsce: Muffia Bakery ul. Burakowska 11, Warszawa Czas: 16 marca 2019; 12.30 – 14.30 Przedstawiamy wystąpienie Agnieszki Bućkowskiej, Dyrektor Przedszkola Nr 8 w Łomży, która zaprezentowała wdrożenie projektu „Diet for green planet” w Łomży, polegającego na zaopatrywania się przedszkola samorządowego bezpośrednio u lokalnych rolników. Zobacz jakie są z tego korzyści zdrowotne i finansowe! Zobacz jak to zrobić u Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *